Vyrábali sme včelobal!

20. máj bol nevšedným dňom pre milovníkov bezobalového a udržateľného štýlu života. Práve OBAL je jedným z najčastejších zdrojov zaplavenia smetného koša plastmi , teda konkrétne hlavne alobal, alebo potravinová fólia. Aby sme pomohli aj my šíriť povedomie o tom, prečo tie plasty už globálne nechceme (alebo by sme aspoň mali nechcieť) a tiež ako nevytvárať zbytočný odpad, porozprávali sme sa cez webinár s Anežkou Koválikovou, zakladateľkou aktivistickej stránky o udržateľnosti- Díky, čauko plasty a hlavnou ambasádorkou udržateľnosti firmy Metro Cash and Carry, s.r.o.

Udržateľnosť je pojem, ktorý sa aktuálne skloňuje na celom svete, avšak stále existuje mnoho ľudí, ktorí tomu pojmu nerozumejú. „Udržateľnosť (sustainability) znamená žiť dobre, t.j. tak, aby sme svojim životom vytvárali čo najmenej odpadu a nenapraviteľných škôd“ vysvetlila na úvod Anežka.

Anežka sa začala ekológii venovať po návrate z Indie, kde bola na polročnej stáži. Keď videla aké množstvo odpadu zachvátilo krajinu, začala rozmýšľať prečo s tým nikto nič nerobí.

„A vtedy som to pochopila, že ten NIKTO, kto s tým NIČ nerobí a zároveň NIEKTO, kto s tým NIEČO môže urobiť som aj ja.“

Prednáška bola zaujímavá a bola o tom, ako sa dá žiť udržateľne, kupovať len to, čo potrebujeme a vrátiť sa k niektorým starým dobrým zvykom, ako napríklad používať na nákup svoju tašku, zo starých tričiek si vyrobiť handru na umývanie, alebo nekupovať zbytočne plastové obaly. Po prednáške sme si ukázali, ako vyrobiť doma včelobal.

Prinášame vám malý návod. Na výrobu včelobalu potrebujete:

VOSK (cca 80 gramov na látku 10×10 cm)

BAVLNENÝ KUS LÁTKY

PAPIERE NA PEČENIE 2ks

ŽEHLIČKA

Látku si položíme na papier na pečenie, nastrúhame na ňu vosk, prikryjeme ďalším papierom na pečenie a pomaly prežehlíme. Keď sa vosk roztopí, žehlíme do strán tak, aby sme ho rozliali po celej šírke látky. Necháme vychladnúť a môžeme používať. Včelobal udržuje potraviny dlhšie čerstvé.

Medzinárodný večer 2

V piatok 24.5.2019 sa v priestoroch Kultúrneho domu Trstená uskutočnil Medzinárodný večer II. Tento večer sa niesol v téme 80. – 90. rokov.

Všetko sa to začalo o 18.h, po príchode sa účastníci večera pozoznamovali, urobili si zopár fotiek či odfotili sa pri fotostene s rôznymi maskami či inými doplnkami, zaspomínali si na časy mladosti J

Na základe zaujímavej aktivity týkajúcej sa vedomostí o európskych mestách sme sa rozdelili do skupín, kde sme vytvorili 5 tímov, ktoré neskôr súťažili o vtipnú cenu, typickú pre 90-te roky:  TAMAGOČI.

Po náročnej práci, ako pečenie, alebo cestovanie po svete (hoci len na mape) sme si urobili prestávku, počas ktorej sme pod vedením nášho tanečníka tancovali a poriadne sme si to užili.

Mali sme aj snack-breaks, kde účastníci mohli ochutnať všelijaké špeciality balkánskej, arménskej, portugalskej ale i slovenskej kuchyne.

Všetci účastníci mali priestor na vytváranie nových priateľstiev a získanie nových kontaktov. Všetci sme si precvičili angličtinu a bolo to veselé.

Na záver sme zhasli všetky svetlá, posadali sme si do kruhu, a s pomocou rôznych hudobných nástrojov sme si spolu spievali a hrali najväčšie hity 90-tych rokov.

Všetkým veľmi pekne ďakujeme za účasť, prítomnosť, energiu, pomoc, dobrú náladu… Kiežby celá Európa vždy fungovala v takej atmosfére, ako tento medzinárodný večer, zjednotení v rozmanitosti.  

Deň Európy

Dňa 9.5 sme usporiadali na námestí v Trstenej malú oslavu Dňa Európy, na ktorej sme predstavili európske štáty, európske jedlá, informácie o projektoch a aktivitách Európskej únie a aj našich dobrovoľníkov z Európskej dobrovoľníckej služby.

Na organizácii tohto podujatia sa zúčastnili mnohé školy a inštitúcie a my za spoluprácu, príjemný deň, dobrú atmosféru a prácu ďakujeme: Európskemu spotrebiteľskému centru, Spišskej katolíckej charite v Trstenej, Gymnáziám Trstená/Tvrdošín/Námestovo, ZUŠ Trstenej,LADA Violin, SOŠ lesníckej v Tvrdošín, CVČ Trstená, mestu Trstená a našim dobrovoľníkom, ktorí sa starali o atmosféru….

V rámci Dňa Európy sme sa zapojili do výzvy TREES FOR EUROPE.
Šikovní chlapci zo SOŠ Lesníckej v Tvrdošíne nám prišli ku kolkárni zasadiť 28 stromov. 
A prečo 28? Lebo za každý EÚ štát jeden! 
A tak sme si kúsok Európy priniesli aj k nám a zároveň sme sa spojili za dobrú vec a za krajšiu Trstenú. Prikladáme fotku mapy, kde všade boli stromčeky v rámci výzvy vysadené.