Stáž v Európskej obrannej agentúre

Európska obranná agentúra uverejnila päť platených 1 ročných stáží, čím spustila pilotný program svojho nového stážového programu pre mladých absolventov.

Publikované profily zahŕňajú stáže v oblasti logidtiky, operačnej podpory, vzdelávania, odbornej prípravy a cvičenia, európskeho vzdušného priestoru, korporátnych programov a projektov a prípravnej akcie v oblasti obranného výskumu (PADR).

Program stáží Európskej obrannej agentúry je určený pre vysokoškolských absolventov, ktorí chcú prejsť do sveta práce v organizácii, ktorá je srdcom obrannej spolupráce v Európe.

Všetky podrobné informácie o stážach sa dozviete tu:

Zdroj: Euractiv.sk

Supertrieda 2018

19.júna 2018 sa v priestoroch Domu Kultúry vo Vajnoroch konalo celoslovenské finále projektu SuperTrieda 2018. Do projektu sa v tomto školskom roku prihlásilo 78 škôl, ktoré celý rok pracovali na tvorbe a skvalitňovaní ich tried a výsledok svojho snaženia včera predstavili formou autorského hudobno-dramatického predstavenia.

Víťazmi v jednotlivých kategóriách sa stali:

  • Kategória 1.- 3. ročník základných škôl:  2.trieda – ZŠ  Devínska, Nové Zámky
  • Kategória 4. – 6. ročník základných škôl: Prima – Gymnázium Lipany
  • Kategória 7. – 9. ročník základných škôl: 7.B – ZŠ Československej armády, Moldava nad Bodvou
  • Kategória stredné školy: 2.C – SPŠE, Hálova 16, Bratislava

Absolútnym víťazom a titul SuperTrieda Slovenska 2018 získali žiaci z Primy Gymnázia v Lipanoch pod vedením PaedDr. Lenky Murínovej. Titul získali za svoje predstavenie zo života včelieho spoločenstva “Honeywood”.

SuperTrieda/SuperClass je medzinárodný projekt, ktorý monitoruje a zvyšuje úroveň škôl  z hľadiska kvality sociálneho prostredia. Projekt vznikol na Slovensku a v r. 2009 sa  dostal medzi 10 školských európskych projektov, ktoré boli odporučené do školského systému vo všetkých štátoch EÚ. Po trojročných testovaniach ho v roku 2012 európski učitelia hlasovaním zvolili za víťaza projektov proti šikane a z Paríža si odniesol titul “Najlepší školský sociálny projekt Európy”.

Partnerom projektu Supertrieda je Zastúpenie EK na Slovensku. Vyhlasovateľom SuperTriedy je MŠVV a Š SR. Zúčastniť sa môžu všetky ZŠ a SŠ na Slovensku, vrátane špeciálnych škôl.

Zdroj: Europskenoviny.sk

Európska noc výskumníkov 2018

SOVVA v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom vedecko-technických informácií SR a Euractiv.sk si Vás dovoľuje informovať o otvorení prihlasovania stánkov a prednášok do Európskej noci výskumníkov 2018.  

Európska noc výskumníkov sa na Slovensku bude konať 28.9.2018 už 12. krát, v piatich slovenských mestách – v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici a Poprade. Mottom tohtoročného festivalu vedy je: „Výskumníci v nás“. Chceme verejnosti komunikovať, že každý z nás aspoň raz v živote zažil aké je to byť vedcom. Či sme už skúšali chemické pokusy v pivnici, pozorovali zvieratá v prírode, snažili sa vypočítať rýchlosť blížiaceho sa auta, skúšali programovať alebo len tak pozorovali hviezdy. Výskum a inovácie sú súčasťou nášho života už od detstva: deti sa pýtajú rodičov mnoho otázok, sú fascinované zvieratami a rastlinami a doma tvoria nové svety z Lega (či Merkúru). Mnohokrát sa však stane, že časom táto zvedavosť, chuť skúmať, hľadať a pýtať sa z detí skoro celkom vyprchá. Našou víziou je, aby Európska noc výskumníkov aj tento rok bola pre žiakov a študentov, ale aj verejnosť zdrojom inšpirácie a podnetom pre zvedavosť.

V prípade, že sa chcete ako vedci a výskumníci pridať prezentovaním svojej práce formou stánku alebo prednášky, prihláste sa na tomto odkaze.  

Zdroj: Euractiv.sk

V Košiciach vzdelávajú firmy pedagógov stredných a vysokých škôl v mäkkých zručnostiach

Košice, 2. júla 2018 – Fórum centier podnikových služieb Americkej obchodnej komory v SR úspešne ukončilo intenzívny kurz v Košiciach, ktorého cieľom bolo poskytnúť 25 pedagógom dvoch stredných a troch vysokých škôl v Košiciach a Prešove sadu efektívnych mäkkých zručností, aby mohli priniesť inovatívny prístup a metódy do vzdelávacieho procesu na stredných a vysokých školách.

Firmy na Slovensku, predovšetkým centrá zdieľaných služieb, si uvedomujú potrebu pomôcť pri reforme vzdelávania, a preto formou špeciálnych interaktívnych kurzov pomáhajú školám rozšíriť ponuku vzdelávacích kurzov aj pre pedagógov. Počas posledných štyroch týždňov predstavili zástupcovia spoločností AT&T, Embraco, IBM, LafargeHolcim, KPMG a T-Systems vybraným pedagógom z Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Prešovskej univerzity, Obchodnej akadémie, SPŠ elektrotechnickej v Košiciach relevantné témy.

„Pedagógov prirodzene vnímame ako najvýznamnejšiu súčasť vzdelávacieho procesu. Veríme, že tréningy prezentačných zručností, tímovej práce, osobnostných typológií či manažment času pomôžu učiteľom lepšie pripraviť študentov na ich vstup na trh práce,” hovorí Peter Rusiňák, koordinátor projektu Train the Trainer.

Sektor centier podnikových služieb predstavuje dôležitý pilier slovenskej ekonomiky. Vytvára pracovné príležitosti pre vyše 35 000 pracovníkov a svoje služby dodáva po celom svete. Eva Hruščová, Development and Talent Management Specialist z LafargeHolcim European Business Services (EBS) ocenená viacerými celoslovenskými cenami v rámci HR dodáva: „LafargeHolcim tento rok pedagógom poskytol  4-hodinový tréning osobnostná typológia v štandarde, v akom ho poskytuje aj kolegom v EBS v rámci ich individuálneho plánu rozvoja. Vynikajúca atmosféra počas tréningu, skvelá spätná väzba od pedagógov a nadviazanie ďalšej spolupráce priamo na univerzitách, či už v rámci workshopov alebo prednášok, je dôkazom úspešnosti tohto projektu.“

Z prieskumu AmCham Slovensko medzi centrami zdieľaných služieb združených v BSCF vyplynulo, že jednou z hlavných výziev budúceho rastu sektora na Slovensku bude dostupnosť vysokokvalifikovanej, flexibilnej a jazykovo vybavenej pracovnej sily. Aj preto sa organizátori snažia prispieť k tomuto cieľu programom Train the Trainer.  Atilla Tóth, Area Manager z AT&T hovorí: „Program Train the Trainer je veľmi zaujímavý formát, ktorý spája ľudí z praxe a pedagógov. Tým pomáha nájsť zlatý stred vo vzájomnej spolupráci. Popri tom, ako som sa mohol podeliť o osobné skúsenosti, taktiež som sa naučil niečo nové.“

Viacerí pedagógovia ocenili, že hodiny boli prakticky orientované a na každej z nich si mohli vyskúšať teoretický obsah. „Mnohí z nás musia učiť bez predošlých skúseností, rád a tréningov. Veľmi oceňujem, že som si mohol uvedomiť, čo robím na hodinách dobre a čo musím zlepšiť. Inšpiroval som sa viacerými príkladmi, ktoré určite zavediem do vyučovacieho procesu. Páčili sa mi praktické aktivity, ktoré obohatili teóriu a konkrétne príklady z praxe,“ hovorí jeden z účastníkov programu Train the Trainer v Košiciach.

Zdroj: Euractiv.sk

Až 44% Európanov nevie, že antibiotiká nezaberajú proti chrípke a nachladnutiu

V EÚ zomrie každý rok približne 25 tisíc ľudí na choroby spôsobené tzv. superbaktériami, ktoré nereagujú na naše tradičné lieky. Užívame ich totiž priveľa a choroby si na už „zvykli.“ 

Volá sa to antimikrobiálna rezistencia (AMR). Ide o odolnosť voči liekom, ktorými sa liečia infekcie spôsobené nielen baktériami, ale aj inými mikroorganizmami, ako sú parazity, vírusy a plesne. V EÚ na ňu zomrie ročne 25 000 ľudí, na celom svete až 700 000. Niektoré odhady hovoria, že do roku 2050 bude AMR nebezpečnejšia ako rakovina.

Antimikrobiálne látky

Medzi antimikrobiálne látky radíme nielen antibiotiká, ale aj antivirotiká, fungicídy a antiprotozoálne lieky (pôsobia proti prvokom).  Ide o aktívne látky, ktoré zabraňujú šíreniu mikroorganizmov. Môžu byť prírodného pôvodu, alebo vyrobené synteticky.

Čo spôsobuje antimikrobiálnu rezistenciu?

Odolnosť voči liekom je niekedy len otázkou času. Ak však užívate nesprávne antibiotiká alebo ich beriete príliš veľa, vypestujete si ju oveľa skôr. Nahráva jej aj podávanie antibiotík zvieratám chovaným na mäso, prenos superbaktérií zo zvierat na ľudí, či už je to prostredníctvom priameho kontaktu alebo konzumáciou ich mäsa. Taktiež nesprávane zbavovanie sa starých liečiv – ak sa antimikrobiálne látky dostanú do spodných vôd. Navyše, nové antibiotiká sú vyvíjané len veľmi pomaly.

Do výskumu tohto fenoménu EÚ od roku 1999 investovala už 1,3 miliardy eur, poslanci teraz žiadajú, aby svoje úsilie navýšila.

Čo požadujú europoslanci

V stredu 20. júna prijal výbor pre verejné zdravie iniciatívnu správu od rakúskej poslankyne Karin Kadenbach (S&D), v ktorej reaguje na Európsky akčný plán proti antimikrobiálnej rezistencii.  Poslanci tu požadujú, aby sa pri riešení tohto problému pamätalo na to, že ľudia, zvieratá a životné prostredie sú úzko prepojení. Choroby sa šíria z ľudí na zvieratá a naopak.

V dokumente sa zvýrazňuje dôležitosť správneho a opatrného používanie antimikrobiálnych látok. Podľa poslancov by ich nemal predávať len tak hocikto a mali by sme lepšie zakročiť proti ich ilegálnemu predaju.

Poslanci považujú za dôležité stimulovať investície do vývoja nových látok. Výskum v tejto oblasti sa za posledných 20 rokov značne spomalil. Taktiež by radi videli lacnejšie testy na diagnostikovanie toho, či je daná choroba vírusového alebo bakteriálneho pôvodu.

Až 44% Európanov nevie, že antibiotiká nezaberajú proti chrípke a nachladnutiu. Je preto veľmi dôležité zvýšiť informovanosť obyvateľstva o tom, že ich nadužívaním si v budúcnosti koledujú o oveľa väčšie problémy.

Veterinárne lieky

Výbor v ten istý deň schválil návrh pravidiel, ktoré by mali znížiť používanie antibiotík pri chove hospodárskych zvierat. Preventívne a plošné podávanie antibiotík zvieratám by sa malo zredukovať. Nové európske štandardy budú povinní rešpektovať aj dovozcovia potravinárskych výrobkov.

Čo bude nasledovať

O oboch uzneseniach bude ešte na jeseň hlasovať celé parlamentné plénum.

Zdroj: Europskenoviny.sk