Program je určený pre slovenských študentov, ktorí majú minimálne 18 rokov, sú v súčasnosti zapísaní na akreditovanú vysokú školu a hľadajú stáž na Veľvyslanectvom USA v Bratislave.
Všetky podmienky účasti na stáži tu:
Zdroj: EURACTIV.sk
Program je určený pre slovenských študentov, ktorí majú minimálne 18 rokov, sú v súčasnosti zapísaní na akreditovanú vysokú školu a hľadajú stáž na Veľvyslanectvom USA v Bratislave.
Všetky podmienky účasti na stáži tu:
Zdroj: EURACTIV.sk
Súkromná základná umelecká škola (SZUŠ) Pierrot aj tento rok reprezentovala mesto Námestovo na majstrovstvách Európy v tanci, ktoré sa konali od 27.júna v Rumunskom meste Brašov.Slovensko reprezentovali vďaka tanečnej súťaži SHOWTIME, ktorá je najväčšia a najpopulárnejšia súťaž na Slovensku. Minulý rok sa im v Budapešti podarilo vyhrať zlato a tento rok opäť obhájili svoj titul. Domov si doviezli aj mnoho ďalších ocenení.
V Rumunskom meste Brašov sa tento rok konal IX. Ročník Majstrovstiev Európy v tanci a speve. Proti sebe súťažilo tento rok 11 kategórii, zúčastnilo sa viac ako 2000 tanečníkov a predviedlo sa okolo 400 vystúpení. „Súťaže showtime sme sa zúčastnili už tretíkrát, z toho sme dvakrát išli aj na majstrovstvá. Samozrejme, dievčatá mali trému a strach, lebo nereprezentovali len seba, ale snažili sa do toho dať naozaj všetko. Navyše, nechceli sme predsa cestovať 15 hodín zbytočne,“ dodala ich pani učiteľka Janka Babuliaková.
Pierrot súťažil v 6 kategóriách a na súťaži žali jeden úspech za druhým. Vďaka p. učiteľke Okoličanyovej sa stali Bambuľky majsterkami Európy a tanečné skupiny Evy a Farby získali striebornú medailu. Dievčatá zo skupiny Katchy sa stali zase majsterkami aj vďaka pani učiteľke Petrovičovej a zároveň získali i cenu poroty. Tanečná skupina Good girl si zase niesla domov bronzovú medailu. Majsterkami Európy sa stali aj Žaškovské rozkazovačky, ktoré viedla p. učiteľka Babuliaková. Tie si tiež domov odniesli aj cenu poroty.
Dievčatá si už teraz s hrdosťou naplno užívajú prázdniny. Budúci rok by chceli reprezentovať mesto zase. „Za našu reprezentáciu možno vďačiť hlavne aj sponzorom, bez nich by to nešlo. Práve preto by som sa im aj touto cestou chcela za cely Pierrot veľmi pekne poďakovať, zároveň aj všetkým čo nám ešte finančne prispeli alebo nejakým spôsobom pomohli. Ďakujeme veľmi pekne“ dodala na záver p. Babuliaková.
Zdroj: namestovo.info.sk
Možnosť bezplatne cestovať po Európskej únii mladých Slovákov zaujala. O 159 lístkov vyčlenených pre Slovensko prostredníctvom iniciatívy Spoznávaj EÚ (DiscoverEU) súťažilo 2 254 záujemcov. TASR o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Záujemcovia museli mať 18 rokov, vyplniť prihlášku a odpovedať na päť kvízových a jednu prémiovú otázku. O tom, či boli vybraní, sa dozvedeli 28. júna.
„Momentálne sa finalizujú trasy, nakupujú a doručujú lístky a podobné logistické záležitosti,“ priblížila Ludviková. Zvyšných 2095 Slovákov sa stalo náhradníkmi.
Jedným zo slovenských výhercov je Jakub Mócik z Topoľčian. „Keď som si jedno krásne popoludnie pozrel mail, skoro som výskal od radosti. Absolútne som to nečakal,“ povedal pre TASR. Vedel totiž, že lístkov je len obmedzený počet. Najväčšie lákadlo je pre neho katedrála Sagrada Familia, cestou chce tiež navštíviť Berlín, Paríž, Cannes a Miláno.
Zuzana Valovičová z Martina chce s kamarátkou navštíviť mestá v Taliansku, Francúzsku a Španielsku. Cestu chcú zvládnuť za dva týždne, začínajú v auguste.
„Myslím si, že zažijem veľa nových zážitkov a určite to bude dobrá skúsenosť, keďže si to musíme celé naplánovať a zorganizovať samé,“ povedala pre TASR.
Európska komisia na iniciatívu Spoznávaj EÚ (DiscoverEU) vyčlenila 12 miliónov eur, za ktoré môže vycestovať 15 tisíc Európanov. Druhé kolo podávania žiadostí sa chystá na jeseň.
Zdroj: EURACTIV.sk
Hlavným cieľom nášho tímu je pomôcť našim zákazníkom uspieť a umožniť im získať čo najväčšiu hodnotu z používania Sli.do na ich stretnutiach a podujatiach. Či sa naši klienti snažia transformovať firemnú kultúru, zblížiť zamestnancov a lídrov alebo pozdvihnúť svoje udalosti na úplne novú úroveň, naši úspešní manažéri sú tu, aby ich sprevádzali cestou so spoločnosťou Sli.do.
Rola manažéra funguje na regionálnej úrovni, rozvíja vzťahy s našimi odberateľskými zákazníkmi. Je nám cťou spolupracovať s niektorými z najinovatívnejších a najviac inšpirujúcich firiem na svete, aby sme zlepšili svoje stretnutia, podujatia a nakoniec aj ich spoločnosti.
Prečo sa prihlásiť?
Všetky informácie ako a prečo sa prihlásiť na túto pozíciu nájdete tu:
Zdroj: EURACTIV.sk
Nový systém kontroly cestujúcich ktorí cestujú bez vízovej povinnosti, tzv. ETIAS, znamená zvýšenie bezpečnosti pre EÚ.
Cestujúci z tretích krajín, ktorí v súčasnosti nepodliehajú vízovej povinnosti pred vstupom do EÚ, budú od roku 2021 potrebovať pred vycestovaním povolenie. Systematická kontrola každej žiadosti zabráni vstupu do EÚ občanom, ktorí môžu predstavovať bezpečnostné riziko, nemala by však nijako obmedzovať cestujúcich. „Bude to veľmi jednoduchá procedúra, v podstate iba online kontrola, ktorú môžu jednotlivci absolvovať pred cestou do EÚ“, vysvetľuje poslankyňa Kinga Gál (EPP, Maďarsko), ktorá má túto tému v parlamente na starosti.
Súčasná situácia
V súčasnosti neexistuje dostatok informácií o štátnych príslušníkoch tretích krajín oslobodených od víz, ktorí prichádzajú do EÚ. Podliehajú kontrolám na schengenských hraniciach, cez ktoré do EÚ vstupujú. Rozhodnutie povoliť alebo odmietnuť vstup uskutočňujú príslušníci pohraničnej stráže bez akýchkoľvek predchádzajúcich poznatkov týkajúcich sa bezpečnosti, migrácie alebo potenciálnych zdravotných rizík spojených s touto osobou. Táto problematika sa týka najmä ľudí, ktorí vstupujú do EÚ po zemi (napr. autom) a ich jediným údajom je cestovný doklad.
EÚ v roku 2020 môže odhadom navštíviť 39 miliónov cestujúcich bez víz, z viac ako 60 krajín sveta. Pre porovnanie, v roku 2014 to bolo 30 miliónov. Keďže otvorenosť Európy by nemala byť na úkor jej bezpečnosti, ETIAS (Európsky systém pre cestovné informácie a povolenia) vznikol na identifikáciu možných bezpečnostných rizík.
Podobné modely už existujú napríklad v USA (ESTA), Kanade a Austrálii.
Čo sa zmení?
Štátni príslušníci krajín, ktoré sú oslobodené od vízovej povinnosti v EÚ, budú musieť pred cestou vyplniť elektronický formulár. Okrem osobných údajov (vrátane mena, dátumu a miesta narodenia, pohlavia a štátnej príslušnosti) aj cestovné údaje. Vo formulári budú musieť tiež vyplniť otázky týkajúce sa predchádzajúcich trestných záznamov, či prítomnosti v konfliktných zónach atď. To umožní orgánom posúdiť, či osoba môže predstavovať bezpečnostné, či zdravotné riziko ešte pred príchodom na schengenskú hranicu.
Cestujúcim, ktorí predstavujú bezpečnostné, migračné alebo epidemické riziká, nebude vstup do EÚ povolený. ETIAS by mal byť funkčný od roku 2021.
Jednoduché, rýchle, lacné a efektívne
Povolenie na vstup bude platiť tri roky a žiadatelia si zaň zaplatia sedem eur. Pre deti a mladých do 18 rokov a ľudí nad 70 rokov bude zdarma. Očakáva sa, že veľká väčšina žiadateľov by mala dostať povolenie okamžite. Konečné rozhodnutie o povolení vstupu však bude na príslušníkoch národných hraničných kontrol.
Čo v prípade podozrenia?
Všetky žiadosti budú spracúvané automaticky. Ak však žiadateľ kladne odpovie na jednu z položených otázok, alebo o ňom bude nájdený záznam v niektorej z databáz, jeho žiadosť bude posúdená individuálne. Rozhodnutie o povolení alebo nepovolení vstupu mu bude oznáme do štyroch týždňov. V prípade zamietnutia, ktorú bude musieť byť odôvodené, bude mať právo na odvolanie.
Čo bude nasledovať
Parlament odobril zriadenie tohto systému 5. júla v plenárnom hlasovaní. Teraz ho budú musieť odsúhlasiť ministri členských štátov (Rada EÚ). ETIAS by mal začať fungovať od roku 2021 a bude súčasťou systému inteligentných hraníc (Smart borders), ktorý bude v prevádzke od roku 2020.
Zdroj: europarl.europa.eu