AKO JE ORAVA PRIPRAVENÁ NA EURÓPU?

V októbri v roku 2019 sme na Orave urobili menší prieskum. Chceli sme vedieť, či je Orava pripravená na Európu a či ju možno považovať za európsky región.

Ako sa taká „európskosť“ prejavuje? V prvom rade tým, že jazyk nie je bariéra. Ak pri ponuke služieb používame iba slovenčinu, je jasné, že nejaký cudzinec sa u nás asi nebude cítiť najlepšie. Boli sme zvedaví koľko reštaurácií a hotelov tak ponúka svoje menu minimálne v jednom cudzom jazyku, okrem slovenčiny.

Z náhodne vybraných 22 hotelov a 22 reštaurácií na Orave sme zistili nasledujúce:

Chceli by sme vyzdvihnúť špeciálne nemenovaný hotel , ktorý má preloženú ponuku až do 8 jazykov vrátane japončiny (všetko, vrátane menu dňa)

Druhá časť nášho pátrania po Európe na Orave bola ešte zaujímavejšia. Náš bývalý dobrovoľník Jejeé, strávil jedno dopoludnie na námestí v Trstenej a náhodných okoloidúcich zastavoval s prosbou o pomoc. Prihováral sa im v angličtine s nasledujúcimi otázkami:

  • Prosím vás, koľko je hodín?
  • Prepáčte, prosím vás kde nájdem informačné centrum?
  • Prepáčte, viete mi poradiť, kde je tu autobusová stanica?
  • Prosím vás, kde je tu mestský úrad?
  • Ako sa dostanem do Tvrdošína?

Reakcie ľudí boli rôzne a bolo veľmi zaujímavé ich z diaľky sledovať. Respondenti boli ľudia rôznych vekových kategórií, od žiakov ZŠ až po seniorov. Oslovil aj pána policajta, ktorý mu, bohužiaľ pomôcť nevedel, pretože anglický jazyk neovláda. Väčšinou však stretol ľudí ochotných a milých, hoci jazyková bariéra je v Trstenej veľmi citeľná.

Zo 40 respondentov 21  ovládalo anglický jazyk, minimálne základy, aby mohli poradiť. 12 ľudí anglický, ani žiadny iný cudzí jazyk neovládalo, avšak 7 z nich sa snažilo zavolať niekoho iného na pomoc, alebo použiť aplikáciu v mobile na preklad, prípadne vysvetliť rukami/nohami po slovensky. Zvyšných 5 sa odmietalo baviť. Jeden z nich mal dokonca rasistické pripomienky.

Zo spomínaných 40 ľudí, z ktorých 21 ovládalo ANJ, 12 nie, 7 sa snažilo pomôcť, 5 sa nechcelo baviť, zvyšných 7 sa snažilo komunikovať v inom jazyku. Keďže dobrovoľník ovláda ďalšie 4 svetové jazyky, dorozumel sa so všetkými 7.

Touto cestou ďakujeme všetkým náhodným okoloidúcim za účasť a vo väčšine prípadov aj za milú ochotu pomôcť a vysvetliť.

Dvom dámam, ktoré po anglicky nehovoria, ale boli ochotné dobrovoľníka na autobusovú zástavku aj odprevadiť, aby sa nestratil, sme urobili aj spomienkovú fotku.

V prieskume budeme pokračovať aj v tomto roku a zameriame sa na extrémizmus.