Discover EU – ďalších 14 500 mladých ľudí má šancu objavovať Európu

Na základe 80 000 prihlášok bolo vybraných vyše 14 500 osemnásťročných uchádzačov, ktorí získavajú cestovné poukazy DiscoverEU. Na maximálne 30-dňovú cestu sa budú môcť vydať v období od 15. apríla do 31. októbra 2019.

Prihlášky do druhého kola iniciatívy Európskej komisie DiscoverEU, zaslalo takmer 80 000 mladých ľudí zo všetkých členských štátov EÚ. Kolo prebiehalo počas dvoch týždňov a uzávierka bola 11. decembra 2018. Na základe určených kritérií výberu a podľa kvót na každý členský štát EÚ sa vybralo 14 536 uchádzačov.

Komisár Tibor Navracsics zodpovedný za vzdelávanie, kultúru, mládež a šport vyhlásil: „Je radosť vidieť, ako mladí Európania využívajú iniciatívu DiscoverEU na spoznávanie svojho kontinentu. V dvoch kolách, ktoré prebehli v roku 2018, sme zaznamenali takmer 180 000 prihlášok. Približne 30 000 mladým ľuďom sme teda poskytli príležitosť objavovať kultúru a tradície v Európe, nadväzovať kontakty s inými cestovateľmi i komunitami, ktoré navštevujú. Spôsob, akým spoznávajú Európu na svojej ceste, je veľkou inšpiráciou.Iniciatíva DiscoverEU im umožňuje cestu naplánovať, podeliť sa o zážitky v sociálnych médiách a získať nových priateľov.“

Úspešných uchádzačov budeme kontaktovať, aby si mohli svoju cestu rezervovať. Podniknúť ju môžu sami alebo v maximálne päťčlenných skupinách, počas maximálne 30 dní v období od 15. apríla do 31. októbra 2019. Cestovať budú prevažne vlakom, pričom vo výnimočných prípadoch budú môcť využiť aj iné spôsoby dopravy.

Okrem cestovných poukazov dostanú pred cestou aj potrebné usmernenia a informácie napríklad o zľavách na vstupy do múzeí či kultúrnych pamiatok a stánkov, možnostiach účasti na vzdelávacích aktivitách či podujatiach, ktoré organizujú obyvatelia miest, ktoré navštívia. Kontakt medzi sebou budú môcť udržiavať prostredníctvom sociálnych médií.

 V prvom kole možnosť cestovať po Európe dostalo 15 000 mladých ľudí. Na rok 2019 Európsky parlament na iniciatívu schválil prostriedky vo výške 16 miliónov EUR. Ďalšie kolo prihlášok Komisia plánuje na leto 2019. 

Zdroj: Tlačová správa Európskej komisie