Festival vnímavosti

„Pri príbehu nevidiacej pani som si mohla uvedomiť, že to ja som veľakrát slepá a nie ona… Páči sa mi na nej, že práve ona je tá, ktorá pomáha ostatným, vnímať svet inak.“

Aj toto je jedna z mnohých reakcií, ktoré zazneli 11. 6. 2019 počas Festivalu vnímavosti  v Trstenej.

Začali sme už od rána.

Festival začal už od rána „Živou knižnicou“ pre deviatakov, ktorá prebiehala v Dome kultúry v Trstenej. Počas nej si žiaci vypočuli príbehy 8 živých kníh. Odchádzali so silným odkazom od ľudí, ktorí vo svojom živote zažili niečo, vďaka čomu vedia žiť naplno a odovzdávať posolstvo ďalším… Kam až môžu dostať človeka drogy? A ako sa dá dostať z absolútneho dna naspäť do života? Aký je život v tme? S čím všetkým sa stretáva černoch žijúci na Orave? Aký je život róma vo svete „gadžov“? Tieto aj mnohé iné otázky a odpovede odzneli počas tohto silného dopoludnia… Súčasťou bola aj téma extrémizmu, formou prezentácie knihy „Margaréta biela“. Je to príbeh Heleny, ktorá na vlastnej koži prežila hrôzy holokaustu. Kniha je silným odkazom na témy, ktoré je tak dôležité pripomínať, aby sme neopakovali chyby minulosti…Po slovách autorky Petry Nagyovej o tom, čo jej kniha dala a prečo vlastne vznikla, sa sálou nieslo silné posolstvo priamo od Heleny. Napriek tomu čo prežila, neživila v sebe nenávisť, ale odpustenie… Po odznení jej slov ostalo v sále hlboké ticho …

Spojili sme rôzne svety v jednom stane

Festival pokračoval pre verejnosť, v popoludňajších hodinách na námestí. Účastníci tu mohli zažiť odlišnosť a rôznorodosť v mnohých podobách. Prekvapila nás účasť mnohých ľudí všetkých vekových kategórií. Od najmenších detí, cez skupiny študentov, až po seniorov.

Mohli si vypočuť osobné príbehy ľudí, ktorí žijú so znevýhodnením, ale napriek tomu naplno. Mali priestor osobne sa spýtať na otázky, ktoré máme veľakrát v mysli, ale niečo nám bráni spýtať sa…

Aký je život v tme? Dá sa bicyklovať s jednou nohou? Ako funguje protéza končatiny? Čo všetko prináša anorexia? Dá sa z nej vyliečiť? Aký je život s autistickým dieťaťom? Tieto a množstvo ďalších otázok sa mohli ľudia spýtať priamo a osobne „živých kníh“ – ľudí, ktorí boli ochotní podeliť sa so svojím silným príbehom.

Neostalo však len pri počúvaní. Ľudia mohli aj osobne zažiť, aké je to byť v koži róma, invalida, bezdomovca, nevidiaceho, či nepočujúceho… Ako? Prostredníctvom virtuálnej reality, ktorá ich preniesla do vnímania sveta inými očami…  „Strašne som sa bála, bolo to také čudné, keď na mňa mierili zbraňou a ja som nemohla nič urobiť,“ zhodnotila svoj zážitok z virtuálnej reality jedna z účastníčok.

V mnohých prebudil zvedavosť a množstvo otázok aj invalidný vozík, bicykel pre invalidov, či hokejová výstroj na sledge hokej. Tieto pomôcky si každý mohol aj osobne vyskúšať. Súčasťou boli aj mnohé ďalšie aktivity…

Prečo toto všetko?

Celý festival vnímavosti bol zameraný na uvedomenie, že každá osoba je predovšetkým človekom. Bez predsudkov voči farbe pleti, národnosti, či náboženstvu… Bez ohľadu na to, či nosí luxusné šaty, oblek, montérky alebo „marocký kaftan“. Bez presvedčenia, že život niekoho má menšiu hodnotu, pretože má „len“ jednu nohu, invalidný vozík, alebo bojuje s inou, mnohokrát neviditeľnou diagnózou.

Bol to priestor zažiť pestrosť, farebnosť a krásu sveta v rôznorodosti. S úctou a obdivom k životu… S možnosťou uvedomiť si, že za každou osobou je jedinečný príbeh a každý z nás je predovšetkým človek… Človek, ktorý mnohokrát robí chyby, ale zároveň cíti, vníma a môže sa stať šíriteľom dobra a ovplyvniť myslenie mnohých ďalších ľudí… Stačí len trochu chcieť…

Nerozdeľujme – Vnímajme… Pretože všetci tvoríme jeden svet…

Ľubica Matušáková

Ďakujeme partnerom, vďaka ktorým sme mohli uskutočniť tento projekt – Mestu Trstená, EDUME n.o. a všetkým živým knihám, ochotným podeliť sa o svoj príbeh.