Louise z Francúzska: Rok môjho dobrovoľníctva na Orave

Po roku Európskej dobrovoľníckej službe na Orave, presnejšie v Trstenej sa čoskoro vrátim naspäť do Francúzska. Je to veľmi náročné zhrnúť celý rok do jedného článku. Tento rok bol naplnený stretnutiami, kedy som mohla spoznať mnoho ľudí, najmä Slovákov. Niekedy bolo ťažké prekračovať jazykové bariéry, najmä kvôli tomu, že slovenský jazyk je pre mňa náročný na učenie.

Počas tohto roku som si vyskúšala viacero pracovných náplní. V škole som pomáhala pri hodinách anglického jazyka. Bolo to hlavne o konverzácii. Počas týchto hodín sme hovorili na mnoho tém týkajúcich sa spoločnosti. Bolo to zaujímavé debatovať so študentmi a hovoriť o téme s iným názorom. Tiež som pracovala v škôlke a aj keď nehovorím po slovensky dobre, vytvorili sme si silné puto.

Táto dobrovoľnícka služba nie je len o práci, ale aj o skúsenosti s rozdielnym životným štýlom. Napríklad prvý krát som zažila všetky štyri ročné obdobia. V mojom meste som nevidela sneh už 10 rokov. Veľmi rada sa lyžujem, ale ak mám byť úprimná, v zime to bolo náročné, už len kvôli tomu, že trvala veľmi dlho a bola naozaj silná. Počas zimy bolo náročné aj vyplnenie môjho času aktivitami.

Tento rok považujem za rok objavovania. Objavila som novú krajinu. Predtým ako som prišla na Slovensko, nevedela som veľa o tejto krajine. Počas tohto roka som sa naučila veľa o slovenskej kultúre. Jedlo bolo niekedy divné a z môjho pohľadu až príliš veľa zemiakov a kapusty. Navštívila som veľa zaujímavých miest na Slovensku ako napríklad Prešov, Žilina, Košice, Bratislava. Ale najzaujímavejšie boli prírodné krásy Vysokých Tatier, Slovenský raj a celkovo príroda na Orave.

Navštívila som Poľsko a Maďarsko, ale aj krajiny, ktoré sú ďalej. S ôsmimi ďalšími dobrovoľníkmi, ktorých som stretla na Slovensku, sme navštívili Albánsko a Istanbul. Ďakujem za možnosť spoznania Slovenska, ale aj celej Európy vďaka ľuďom, ktorých som stretla. Viem, že keď budem cestovať po Európe, som tu vždy vítaná. 

Louise Dumas