Mladý Európan na Orave

Zastúpenie Európskej komisie a 9 regionálnych informačných centier Europe Direct vyhlásili tento rok už trinásty ročník celoslovenskej súťaže Mladý Európan. Súťaž je určená študentom druhých a tretích ročníkov gymnázií a stredných odborných škôl z celého Slovenska.

„Súťaž Mladý Európan dáva študentom možnosť zmerať si svoje sily vo vedomostiach o Európe a vyhrať zaujímavé ceny. Zároveň sa zábavnou formou naučia veľa nového napríklad o histórii, geografii, osobnostiach či najvýznamnejších pamätihodnostiach v EÚ. Verím, že aj vďaka Mladému Európanovi získajú mladí ľudia lepší prehľad o výhodách spoločnej Európy ako aj o možnostiach, ktoré im Európska únia prináša,” povedal v tejto súvislosti bývalý vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek.

 

Tento rok, po prvýkrát, sa súťaž konala aj pod záštitou centra Europe Direct Trstená. Súťaže Mladý Európan v Trstenej sa zúčastnili študenti 6 stredných škôl z Kysuckého Nového Mesta, Čadce, Slanice, Nižnej, Tvrdošína a Dolného Kubína v sprievode svojich pedagógov. V porote sme privítali manažéra Europe direct Poprad, p. Petera Litavca, ktorý sa zhostil aj moderovania celého priebehu súťaže; ďalej manažéra Europe direct Senica, p. Mareka Štítneho, za mesto Trstená p. Martinu Harkabuzovú, vedúcu školského úradu. „Väčšina škôl sa zúčastnila tejto súťaže po prvýkrát a viedli si naozaj obdivuhodne“, povedala Tereza Prielomková z Europe direct Trstená. Medzi tímami panovala príjemná uvoľnená atmosféra, ktorú nadľahčoval aj moderátor, p. Litavec, svojim profesionálnym vystupovaním. Po záverečnom treťom kole sa na treťom mieste umiestnili študentky z Obchodnej akadémie z Dolného Kubína, na druhom mieste sa umiestnili študenti zo Spojenej školy Tvrdošín a na prvom mieste skončili študenti zo Spojenej školy v Nižnej. Všetky tri družstvá si odniesli vecné ceny a víťazné družstvo aj postup do finálneho celonárodného kola, ktoré sa uskutoční 13.-14.6. vo Vysokých Tatrách. Súťaž na Orave sa uskutočnila v utorok 24.4. Víťazom srdečne gratulujeme a tešíme sa na ďalší ročník!

Celú galériu si môžte prezrieť tu