Rakúske predsedníctvo EÚ z pohľadu europoslancov

V najbližších dňoch prevezme Rakúsko od Bulharska štafetu v predsedníctve EÚ. Rakúskych poslancov v EP sme sa opýtali, aké sú ich očakávania.

Program rakúskeho predsedníctva predstavil poslancom v utorok 3. júla do Štrasburgu kancelár Sebastian Kurz. 

V súlade s heslom „Európa, ktorá chráni“, bude prioritou bezpečnosť a boj proti nelegálnej migrácii, zabezpečenie prosperity a konkurencieschopnosť na digitálnom trhu, či stabilita v rámci európskych krajín (EÚ vo vzťahu ku balkánskym a juhovýchodným európskym krajinám).

Vo vyjednávaniach o Brexite a o dlhodobom finančnom rámci, ktoré budú horúcimi témami nasledujúcich šiestich mesiacov sa Rakúsko vidí v pozícii neutrálneho sprostredkovateľa.  

Aké sú očakávania poslancov?

Otmar Karas: „Rakúske predsedníctvo je príležitosťou uvedomiť si, že každá naša požiadavka od EÚ je vlastne žiadosťou od nás samých. My sme Európa! Úspech sa dostaví iba vtedy, ak budú členské štáty a Európsky parlament spolupracovať! Môžeme objasniť, ako vidíme našu úlohu v Európe a spoluúčasť na integrácii Európy.“ Karas tiež zdôraznil, že predsedníctvo je služba pre ostatné krajiny, nie cesta na presadzovanie rakúskych záujmov. „Úspech závisí od toho, či bude Rakúsko schopné pomôcť EÚ napredovať,“ hovorí.  

„Rakúsko prevezme predsedníctvo v zásadnej chvíli – počas rokovaní o Brexite a formovaní viacročného finančného rámca“, hovorí Evelyn Regnerová (S&D). Zdôraznila tiež potrebu ochrany nielen vonkajších európskych hraníc. „Bezpečnosť pre mňa znamená aj život bez obáv z toho, či si môžem dovoliť zaplatiť nájom a uživiť deti. Zatiaľ ale nevidím snahy v tomto smere. Máme však ale 6 mesiacov na to, aby sme sa sústredili aj na témy ako rovné dane, zásadné digitálne práva, nezamestnanosť mladých ľudí a ochrana životného prostredia.“

Pre Angeliku Mlinarovú (ALDE) predstavuje predsedníctvo veľmi vnútornú a protekcionársku politiku. „Priority predsedníctva sú v súlade s našou národnou rétorikou – bezpečnosť, migrácia  ochrana – len digitalizácia ako nie tak ťažká téma. S Brexitom, Dublinskou reformou a rozpočtom EÚ spadajú pod predsedníctvo tri veľmi zložité politické otázky. Bulharskému predsedníctvu sa podarilo dosiahnuť mnoho dohôd. Očakávania a tlak na Rakúsko sú však relatívne vysoké,“ dodáva.

Monika Vana a Michel Reimon (Zelení/EFA) ľutujú, že rakúske predsedníctvo „neusiluje o  žiadny relevantný pokrok v oblasti daňových únikov, v boji proti klimatickým zmenám, v oblasti sociálnej Európy, rozpočte alebo v otázkach okolo Brexitu“. Podľa ich názoru „sú jednoznačne pretláčané priemyselné záujmy – silnejšia Únia nie je žiadúca“. Zároveň dodávajú, že „s prázdnymi rečami o vonkajších hraniciach sa zbytočne vytvárajú obavy a to spôsobuje protieurópsku atmosféru.“

Harald Vilimsky (ENF) zdôrazňuje, že „Musíme prehodnotiť celú európsku azylovú a migračnú politiku“. Rakúske predsedníctvo bude predovšetkým poskytovať primerané riešenie v oblasti ochrany hraníc, boja proti nelegálnej migrácii a bezpečnosti. Dúfame, že ostatné štáty EÚ budú počas predsedníctva podporovať Rakúsko pri riešení tohto problému.“

Zdroj: europarl.europa.eu