Slovenskí kandidáti do eurovolieb

Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku budú konať v sobotu, 25. mája 2019. Občania Slovenska si budú môcť zvoliť 14 poslancov, o jedného viac ako doteraz. Dôvodom je zmena počtu europoslancov pod vplyvom odchodu Veľkej Británie z EÚ.

Prvé mená už zverejnili koaličná SNS, opozičná SaS, Sme rodina Boris Kollár, aj mimoparlamentné strany KDH a Progresívne Slovensko.

Predseda SNS a NR SR Andrej Danko v rozhovore pre agentúru TASR povedal, že do eurovolieb postaví svojho prvého podpredsedu Jaroslava Pašku. Ako možné spomenul aj mená Karol Konárik ml. a Jána Mikolaja.

Svojich kandidátov do eurovolieb predstavil aj šéf najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a solidarita, Richard Sulík. Richard Sulík pôsobil v Európskom parlamente jedno funkčné obdobie, tentokrát sa sám plánuje sústrediť na voľby do NR a lídrom kandidátky SaS Eugen Jurzyca, Alojz Baránik a podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Podľa šéfa opozičnej strany Sme rodina, Borisa Kollára je možné, že na kandidátke Sme rodina budú dvaja poslanci NR SR, a to Ľudovít GogaPetra Krištúfková.

U kresťanských demokratov najviac hlasov získala Miriam Lexmann, riaditeľka bruselskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu, ktorá tiež po roku 2004 pôsobila ako stála predstaviteľka Národnej rady SR pri Európskom parlamente.

Ďalšími kandidátmi KDH budú Maroš Čaučík, riaditeľ Dobrej noviny, o ktorom sa špekulovalo ako o prezidentskom kandidátovi KDH, Miriam Kuzárová, Andrej Klapica, súčasný europoslanec Ivan Štefanec a Peter Stach. O poradí na kandidátke a zvyšných menách rozhodnú orgány strany neskôr.

Súčasní europoslanci KDH Anna Záborská a Miroslav Mikolášik už do EP kandidovať nebudú. KDH si po výmene vedenia zaviedlo pravidlo, podľa ktorého nemôže jeden poslanec slúžiť viac ako tri volebné obdobia po sebe.  Mikolášik aj Záborská sú europoslancami od roku 2004.

Aj strana Progresívne Slovensko (PS) ohlásila troch kandidátov – zahraničnopolitický expert Michal Šimečka, producentka a dramaturgička Zora Jaurová a environmentalista Martin Hojsík sú zároveň podpredsedami strany PS.

Veríme, že k eurovoľbám príde tento rok viac voličov, než v roku 2014, kedy prišlo k eurovoľbám na Slovensku historicky najmenej voličov, len 13,2%.

ZDROJ: https://euractiv.sk/section/buducnost-eu/news/strany-zacinaju-ohlasovat-kandidatov-do-eurovolieb/