Slovensko neuznalo venezuelského opozičného lídra za dočasného prezidenta

Slovensko sa oficiálne rozhodlo zaujať voči udalostiam vo Venezuele neutrálny postoj, spolu s Talianskom tak zablokovali spoločnú pozíciu Európskej únie.

Miroslav Lajčák nepredložil vláde návrh o uznaní predsedu venezuelského parlamentu legitímnym lídrom Venezuely, ktorého odmietol podporiť Výbor pre európske záležitosti. Tam sa Lajčáka z koaličných partnerov zastal iba Most-Híd. Najväčšími kritikmi postupu Európskej únie a Spojených štátov boli Ľuboš Blaha a jeho stranícky šéf Róbert Fico, ktorý na facebooku hovoril o pokuse likvidovať politický režim krajiny kvôli rope. Situáciu v krajine prirovnal k Iraku a vyzval na rešpekt k medzinárodnému právu.

Svet sa pýta, či sa stane Venezuela novým bojiskom mocností. Spojené štáty, Kanada, väčšina juhoamerických štátov združených v takzvanej Limskej skupine a väčšina štátov Európskej únie podporili lídra opozície Juana Guaidóa, ktorý vyhlásil, že v štáte preberá exekutívne právomoci, na základe ústavy, ktorá hovorí, že v prípade pochybností o legitimite stávajúceho prezidenta prechádzajú výkonné právomoci práve na predsedu Národnej rady.

Rusko, Čína, Irán aj Turecko stoja na strane doterajšieho prezidenta Nicolasa Madura.

Masové protesty si už vyžiadali obete na životoch.Venezuela sa v súčasnosti nachádza v stave humanitárnej a ekonomickej krízy. Vláda v Caracase pritom čelí tlaku medzinárodného spoločenstva aj každodenným masovým protestom. Celá armáda zatiaľ stojí na strane Madura, okrem generála leteckých síl, ktorý cez víkend vyslovil podporu opozičnému lídrovi a k rovnakému postoju vyzval aj zvyšok armády.

 

zdroj: https://euractiv.sk/section/vonkajsie-vztahy/news/slovensko-sa-priklonilo-k-taliansku-a-odmietlo-uznat-venezuelskeho-opozicneho-lidra/

http://www.dailynews.lk/2019/01/28/world/175627/eu-gives-maduro-eight-day-ultimatum