Vyrábali sme včelobal!

20. máj bol nevšedným dňom pre milovníkov bezobalového a udržateľného štýlu života. Práve OBAL je jedným z najčastejších zdrojov zaplavenia smetného koša plastmi , teda konkrétne hlavne alobal, alebo potravinová fólia. Aby sme pomohli aj my šíriť povedomie o tom, prečo tie plasty už globálne nechceme (alebo by sme aspoň mali nechcieť) a tiež ako nevytvárať zbytočný odpad, porozprávali sme sa cez webinár s Anežkou Koválikovou, zakladateľkou aktivistickej stránky o udržateľnosti- Díky, čauko plasty a hlavnou ambasádorkou udržateľnosti firmy Metro Cash and Carry, s.r.o.

Udržateľnosť je pojem, ktorý sa aktuálne skloňuje na celom svete, avšak stále existuje mnoho ľudí, ktorí tomu pojmu nerozumejú. „Udržateľnosť (sustainability) znamená žiť dobre, t.j. tak, aby sme svojim životom vytvárali čo najmenej odpadu a nenapraviteľných škôd“ vysvetlila na úvod Anežka.

Anežka sa začala ekológii venovať po návrate z Indie, kde bola na polročnej stáži. Keď videla aké množstvo odpadu zachvátilo krajinu, začala rozmýšľať prečo s tým nikto nič nerobí.

„A vtedy som to pochopila, že ten NIKTO, kto s tým NIČ nerobí a zároveň NIEKTO, kto s tým NIEČO môže urobiť som aj ja.“

Prednáška bola zaujímavá a bola o tom, ako sa dá žiť udržateľne, kupovať len to, čo potrebujeme a vrátiť sa k niektorým starým dobrým zvykom, ako napríklad používať na nákup svoju tašku, zo starých tričiek si vyrobiť handru na umývanie, alebo nekupovať zbytočne plastové obaly. Po prednáške sme si ukázali, ako vyrobiť doma včelobal.

Prinášame vám malý návod. Na výrobu včelobalu potrebujete:

VOSK (cca 80 gramov na látku 10×10 cm)

BAVLNENÝ KUS LÁTKY

PAPIERE NA PEČENIE 2ks

ŽEHLIČKA

Látku si položíme na papier na pečenie, nastrúhame na ňu vosk, prikryjeme ďalším papierom na pečenie a pomaly prežehlíme. Keď sa vosk roztopí, žehlíme do strán tak, aby sme ho rozliali po celej šírke látky. Necháme vychladnúť a môžeme používať. Včelobal udržuje potraviny dlhšie čerstvé.