Z Námestova do Bruselu                                                     

„Čo si myslíš, ako to v blízkej budúcnosti dopadne s EÚ?“ opýtal sa ma starší taliansky pár v Bruseli potom, ako ma odviezli po zaujímavej diskusii o Pražskej jari domov. Na chvíľu som sa zamyslela a povedala: „Keď ono s EÚ je to pravdepodobne ako v manželstve. Nie vždy je to romantické, ale pragmaticky je dvom lepšie ako jednému. Tak je to aj s EÚ, slovo teraz 27 členských štátov má väčšiu váhu, akoby vystupoval každý štát samostatne. Osobne si neviem predstaviť SR mimo EÚ. EÚ je naozaj super projekt, ktorý by sme nemali brať ako samozrejmosť a aj moja generácia by ho mala budovať, formovať, možno aj meniť, ale istotne nie ruinovať.“

 

Pochádzam z Námestova, učiteľskej rodiny a môj život bol oveľa zaujímavejší a plno hodnotnejší aj kvôli možnostiam, ktoré mi poskytla EÚ. Už od strednej školy som túžila študovať v zahraničí. Tie zahraničné školy, o ktoré som mala záujem však mali vysoké školné poplatky a to si moja mamina nemohla dovoliť platiť. Nastalo veľké sklamanie. Počas vysokej školy som sa však nedala odradiť administratívou a prihlásila som sa na výmenný študijný pobyt prostredníctvom programu ERASMUS, ktorý pravdepodobne všetci dobre poznáte. Podarilo sa! Dokonca dvakrát a ja som absolvovala semester v Poľsku (počas bakalárskeho stupňa štúdia) a v Taliansku (na magisterskom stupni). Okrem toho, že som sa zlepšila v cudzích jazykoch, absolvovala viaceré zaujímavé kurzy, či prednášky na univerzitách, som mala možnosť spoznať tieto dve krajiny a vytvoriť si úžasné kamarátstva, ktoré trvajú doteraz. Skúsenosti v zahraničí ma obohatili. Musela som vystúpiť z mojej komfortnej zóny a čeliť novému prostrediu a naučiť sa rozumieť novým ľudom z iných krajín. Práve táto skúsenosť mi pomohla stať sa hrdou Európankou a skúsenejšou neskôr už absolventkou. EÚ nepomáha len študentom, práve naopak naozaj každému svojmu občanovi.

 

Len pred pár dňami som sa vrátila z Bruselu, kde som absolvovala niekoľko mesačnú stáž v Európskej komisii. Mala som čas a priestor, aby som si vytvorila môj názor na to, ako európske inštitúcie ovplyvňujú životy nás európskych občanov. Pochopila som, že EÚ má ďaleko od dokonalosti, ale ponúka „more“ možností a výhod.

 

V EÚ žije 512 miliónov ľudí, z toho 16 miliónov obyvateľov žije v inej ako svojej domovskej krajine. Každý z nás má nejaké svoje koníčky, záujmy. EÚ nám dáva šancu, aby sme vyskúšali to čo nás baví a splnili si tak svoj sen. Láka ťa práca v zahraničí? Ako občan EÚ máš právo na to, aby si žil/a a pracoval/a v ktoromkoľvek členskom štáte EÚ. To jediné čo na to okrem odvahy a záujmu potrebuješ sú: zdravotné poistenie a dôkaz, že sa o seba vieš finančne postarať. Pri hľadaní práce ti môže pomôcť portál EURES, na ktorom sa nachádza približne 1,3 milióna pracovných príležitostí v zahraničí (v prípade, ak máš od 18 do 35 rokov, môžeš využiť iniciatívu – tvoje prvé pracovné miesto EURES vďaka ktorej získaš príspevok na cestu na tvoj pracovný pohovor v zahraničí). Ak si vo veku od 18 do 30 rokov a lákajú ťa viac dobrovoľnícke práce, tiež by si rád/a venoval/a svoj čas druhým tak neváhaj a skús Európsku dobrovoľnícku službu (dokonca platenú príležitosť) a pridáš sa tak do klubu už viac ako 47 000 mladých ľudí. Môžeš sa stať dobrovoľníkom v Taliansku v komunitnom centre pre postihnuté detí, či pomáhať obnovovať školy po prírodných katastrofách. Ak si však stratil/a zamestnanie, alebo si sa stal/a čerstvým absolventom, nezúfaj. Práve Program EÚ záruka pre mladých ľudí ti pomôže začať tvoju kariéru, alebo poskytnúť ďalšie vzdelanie. Stačí si len podať žiadosť na úrade práce. Niektorí chcú možno podnikať a ani takýmto ambíciám sa nekladú hranice. So svojím podnikaním sa môžeš presadiť kdekoľvek v EÚ a dokonca získať finančnú pomoc prostredníctvom viacerých či už miestnych, regionálnych, alebo vnútroštátnych iniciatív. Môžeš požiadať EÚ o podporu vo viacerých formách, či už pôžičku (maximálna suma v rámci mikropôžičky je stanovená na 25 000 eur) záruky, alebo investovanie do rizikového kapitálu. [1]

 

EÚ sme v podstate my všetci – nie je to Brusel, nie sú to európske inštitúcie, ale európski občania, ktorí v nich pracujú a nesú zodpovednosť za svoje činy. Máme právo vyjadriť svoj názor a to prostredníctvom Európskeho parlamentu, ktorý je jedinou priamo volenou európskou inštitúciou. Európsky parlament spolu s Radou prijíma viaceré právne predpisy, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život. Práve preto by nám voľby do Európskeho parlamentu nemali byť ukradnuté, pretože rozhodnú o našej blízkej budúcnosti a podobe EÚ v ktorej budeme žiť. Každého hlas je dôležitý. Nie pasivita, ale činy môžu prispieť k zmene. Okrem toho môžeš vyjadriť svoje predstavy o tom, v akej EÚ by si chcel/a žiť aj prostredníctvom online formuláru (pozostávajúceho z 12 otázok) – https://ec.europa.eu/consultation/runner/Future-of-Europe?surveylanguage=en.

 

Nie je mi to jedno a nemuselo byť aj tebe, lebo riešenia existujú, keď je vôľa!

Eva Bulas, Námestovo 

 

 

[1] Podrobnejšie informácie nájdete na stránke v rámci kampane EU&ME – https://europa.eu/euandme/en/