Boj proti dezinformáciám

Dezinformácie sú fenoménom, o ktorom v dnešnej spoločnosti počúvame čoraz viac. Čo vlastne dezinformácie sú, odkiaľ sa berú a hlavne ako sa proti nim brániť? Toto všetko a aj omnoho viac sa dozvieš v dnešnom článku.

Dezinformácia je akákoľvek preukázateľne nepravdivá alebo zavádzajúca informácia, vytvorená, prezentovaná a šírená pre osobný prospech toho, kto ju vytvoril. Motivácia na šírenie takýchto správ môže byť rôzna. Môže sa jednať o ekonomický zisk – v tomto prípade by to mohlo byť šírenie pozitívnych správ o výrobku, ktorý nefunguje tak dobre ako je prezentovaný. Dezinformácie sa často šíria aj kvôli politickým názorom, v snahe nejakému politickému režimu uškodiť a oslabiť ho alebo naopak sa môže jednať o snahu upevniť režim, ktorý je v skutočnosti nefunkčný.  Mnoho ľudí však šíri dezinformácie preto, lebo im jednoducho verí a nerobí nič pre ich odhalenie.

Dezinformácie sú obzvlášť nebezpečné, pretože nie vždy sa nutne musí jednať o čisto falošné a nepravdivé informácie. Medzi dezinformácie často patrí aj šírenie poloprávd, miešanie faktov s fikciou, vytrhávanie informácií z kontextu či mnoho ďalšieho. Bez ohľadu na to, o aký typ dezinformácie sa jedná, jej cieľom je vždy snaha o manipuláciu čitateľa, za účelom dosiahnutia svojho cieľa.

Aby sme vám pomohli takéto triky a rôzne druhy dezinformácií odhaliť prinášame vám niekoľko trikov ako dezinformácie rozpoznať a vysporiadať sa s nimi.

Najjednoduchším spôsobom ako si informáciu overiť – je overiť si jej zdroj. Poznáte zdroj správ, na ktorom sa informácie zverejňujú? Ak nie, skúste si pozrieť ďalšie príspevky uverejnené na tomto zdroji, prípadne navštívte na danom webe sekciu „O nás“, kde sa môžete dozvedieť viac o pôvode samotného webu a tým pádom aj viac o jeho pravdivosti. Ďalším užitočným spôsobom ako sa vyvarovať dezinformáciám je overovanie autora. V prípade, že sa jedná o seriózneho novinára malo by byť možné nájsť si jeho predchádzajúce publikácie, prípadne zistiť, pre koho pracoval v minulosti. Termín „online expert“ je v dnešnej dobe používaný už tak často, že len ťažko môžeme s určitosťou povedať, kedy sa naozaj jedná o experta a kedy sa jedná o podvod. Ďalším spôsobom ako si overiť daného autora je dlhodobejšie sledovať jeho príspevky na sociálnej sieti. Ak autor uverejňuje desiatky obšírnych príspevkov za deň, prípadne uverejňuje príspevky v netradičnej dobe (o 4:00 h. ráno), tak môžeme predpokladať, že sa nejedná o skutočnú osobu, ale o bota. Internetový robot – bot – je program naprogramovaný tak, že dokáže vykonávať prednastavené úlohy. Pravidelné vydávanie článkov, odpovedanie na správy, či simulovanie internetovej konverzácie, toto všetko a aj mnoho viac sú úlohy, ktoré boti zvládajú bez výraznejších problémov a iba s minimálnym prispením skutočnej osoby.

Ďalší spôsobom ako dezinformáciu odhaliť je zamerať sa na samotný obsah. Patrí príspevok, ktorý čítate medzi témy, ktorým sa tradičné médiá bežne venujú? Zodpovedá príspevok informáciám, ktoré dané médium uverejňuje bežne? Spadajú do kontextu ostatných správ, s ktorými sa stretávate bežne? Je daný článok neutrálny a nezaujatý? Pamätajte, že dôveryhodné médiá majú objektívne spravodajstvo oddelené od sekcií, v ktorých sa uverejňujú osobné stanoviská, názory či komentáre. Ďalším užitočným nástrojom pri boji proti dezinformáciám je kontrola použitých obrázkov. Pri dezinformáciách sa veľmi často stáva, že sa používajú staré, už použité obrázky, prípadne sa používajú obrázky, ktoré sú úplne sfalšované. Na pomoc pri overovaní obrázkov existuje viacero online nástrojov, ktoré sú schopné vypátrať pôvodný zdroj daného obrázku (tzv. reverse image search). Pomôcť môže napríklad aj doplňujúci modul z projektu InVID, ktorý slúži na odhaľovanie manipulácie s obrázkami.

Ak narazíte na správu, ktorá znie príliš poburujúco, alebo šokujúco je potrebné zachovať chladnú hlavu a aspoň letmo si skontrolovať jej pravdivosť u iných spoľahlivých zdrojov. Ak sa aj po kontrole domnievate, že sa jedná o dezinformáciu, nahláste ju alebo aj účet, ktorý takéto správy pravidelne šíri. Boj proti dezinformáciám musí byť spoločným úsilím nás všetkých, aby sme spoločne chránili hodnoty a demokratické princípy našej krajiny.

Zdroj: https://ec.europa.eu/slovakia/news/stop_sireniu_dezinformacii_na_internete_6_sposobov_ako_mozete_pomoct_sk