Deň pamiatky rómskych obetí holokaustu

Pamätný deň rómskeho holokaustu je príležitosťou pripomenúť si udalosti, ktoré sa odohrali v noci
z 2. na 3. augusta v roku 1944, kedy pri likvidácií najväčšieho rómskeho tábora v Osvienčime v Brezinke zahynulo takmer 30-tisíc rómskych mužov, žien a detí.

Rómskym holokaustom sa nazývajú udalosti spojené s pokusom nacistického Nemecka o vyhladenie Rómov počas 2. svetovej vojny. Podľa oficiálneho sčítania obyvateľstva z roku 1938 žilo na Slovensku 26 265 rómskych obyvateľov, no skutočný počet sa odhaduje až na dvojnásobok. Perzekúcie zo strany nacistického Nemecka a jeho spojencov boli vedené viacerými spôsobmi. V prvotných fázach sa jednalo iba o snahy spojené so zamedzením kočovného spôsobu života, vznik pracovných útvarov pre tzv. asociálne osoby, či perzekučné opatrenia týkajúce sa Rómov v armáde. Neskoršie opatrenia, ktoré sa odohrali už pod priamou okupáciou Slovenska Nemeckom, mali oveľa ráznejší charakter. Najznámejším príkladom nacistických represií voči rómskej komunite je vytvorenie zaisťovacieho tábora pre Cigáňov v Dubnici nad Váhom. Prípady hromadného vraždenia Rómov na Slovensku sa odohrali aj v ďalších mestách, napr. v Kremničke, vo Zvolene a v Brezne. Celkový počet rómskych obetí holokaustu na Slovensku sa odhaduje na 1000.

Celkový počet rómskych obetí holokaustu sa vyšplhal až na 500-tisíc. Tento rok si pripomíname
76. výročie zavraždenia posledných Rómov, ktorí boli uväznení a odsúdení na smrť iba za to, kým boli. Zdroj: https://www.facebook.com/zekvsr/posts/3718445334839088