Pomoc Libanonu po explózii poskytne aj Únia

Libanonskou metropolou Bejrút otriasli silné výbuchy, najmenej 137 ľudí zahynulo a viac než 5000 je zranených. Výbuch hlásili z prístavu, tlaková vlna bola tak silná, že rozbila sklá na oknách budov vo väčšine mesta, nad ktorým sa zniesol obrovský oblak dymu. Výbuch bol tak silný, že podľa portálu The Guardian ho bolo cítiť až na Cypre, ktorý je 200 km ďaleko.

Po výbuchu hlásia zranených aj ambasády Belgicka, Holandska a Nemecka, ktoré majú svoje sídlo v blízkosti prístavu.  Poškodená zostala aj budova slovenského zastúpenia v Libanone. Európska únia vyjadrila Libanonu solidaritu a prísľub pomôcť.

Libanonský premiér Hasan Dijáb vydal krátko po výbuchu prehlásenie, v ktorom žiadal medzinárodné spoločenstvo o pomoc. Na jeho výzvu reagovalo viacero štátov Európskej únie. Pripravené pomôcť je napríklad už spomínané Belgicko a Nemecko. Susedné Poľsko vyšle do Libanonu 50 hasičov so 4 záchranárskymi psami a záchranným chemickým modulom, Česko vyslalo tím 37 záchranárov a takisto pátracích psov a Francúzsko vyšle dve lietadlá so záchranármi a 15 tonami zdravotníckeho materiálu. Postupne sa pripájajú aj ďalšie európske krajiny.

Z informácií, ktoré má k dispozícií Ministerstvo zahraničných vecí SR vyplýva, že medzi obeťami alebo zranenými by nemali byť žiadni občania Slovenskej republiky. Ministerstvo je však stále v kontakte s miestnymi úradmi. Medzi poškodenými budovami bol aj Zastupiteľský úrad Slovenska. Došlo aj k materiálnym škodám, ktoré však zatiaľ nie je možné vyčísliť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov neprístupná.

Situácia v Bejrúte je vážnejšia ako sa zdalo, čísla mŕtvych a zranených stále stúpajú. Nemocnice v Bejrúte sú už preplnené kvôli koronavírusu, a tak hrozí, že nákaza sa bude šíriť ešte rýchlejšie. Výbuch pre Libanon nemohol prísť v horšom čase. Krajina má za sebou 15-ročnú občiansku vojnu, situácia je stále nestabilná a krajina sa nachádza na pokraji ekonomického kolapsu. Libanon susedí s Izraelom a Sýriou odkiaľ za posledné roky prišli milióny utečencov. Krajina sa stará o najviac ľudí na úteku na počet obyvateľov na svete (v r. 2018 to bolo 156 utečencov na 1000 obyvateľov). V Libanone existuje množstvo rodín, ktoré už dlhodobo žijú vo veľmi zlej ekonomickej situácií kvôli koronavírusu a nová katastrofa ich situáciu zhorší ešte viac.

V prípade, že by ste radi podporili tých, ktorí to aktuálne v Libanone potrebujú, môžete tak urobiť na stránkach organizácie Človek v ohrození alebo na stránkach ACN Slovensko.

(ešte predtým ako to pôjde von aktualizujem počet úmrtí) Zdroj: https://euractiv.sk/section/vonkajsie-vztahy/news/pomoc-libanonu-po-explozii-poskytne-aj-unia/