Rekordne dlhý summit lídrov EU sa skončil

Summit lídrov EU, na ktorom sa rokovalo o záchrannom balíku pre ekonomiky po pandémií koronavírusu sa po 5 dňoch rokovania skončil v utorok nad ránom. Rokovania o záchrannom balíku, teda o množstve peňazí, ktoré budú vyčlenené špeciálne na podporu ekonomík postihnutých koronavírusom sa natiahli na rekordných 5 dní pretože boli spojené aj s rokovaniami o rozpočte EU na obdobie 2021-2027. Celková výška financií, ktoré boli vyčlenené je nakoniec až rekordných 1,82 bilióna eur. Suma 1,82 bilióna však  pozostáva zo 750 miliárd eur, ktoré boli schválené ako záchranný balík a zvyšných 1,074 bilióna predstavuje samotný rozpočet na roky 2021-2027.

Prehnane dlhý čas summitu majú na svedomí predovšetkým rokovania o výške a predovšetkým zložení záchranného balíka. Rokovalo sa o tom aká časť v balíka budú tvoriť granty a akú časť pôžičky. Základný rozdiel je, že pôžičky budú jednotlivé členské štáty postupne vracať, zatiaľ čo granty bude možné využiť bez povinnosti ich vrátenia. Pôvodné návrhy zneli, že z celkových 750 miliárd bude až 500 poskytnutých vo forme grantov a zvyšok vo formy pôžičiek. Voči tomu však vystúpili ekonomicky silnejšie štáty ako Holandsko, Rakúsko, Fínsko a Švédsko, ktoré boli proti poskytnutiu grantov v tak veľkom množstve a bez akýchkoľvek kontrolných mechanizmov.

Po rokovaniach nakoniec zostal celkový objem záchranného balíku na sume 750 miliárd, no zmenil sa pomer grantov a pôžičiek. Oproti pôvodnému návrhu poklesla výška grantov na 390 miliárd, výška pôžičiek je nakoniec 360 miliárd. Okrem zmeny pomeru pôžičiek a grantov boli prijaté aj viaceré kontrolné mechanizmy, ktoré zabezpečujú, že peniaze budú investované priamo do oblastí, ktoré boli koronavírusom zasiahnuté.

S konečným výsledkom sú spokojné takmer všetky členské krajiny. Holandsko je spokojné so zavedením ochranných opatrení, zatiaľ čo pre južné štáty, ktoré boli koronavírusom zasiahnuté viac to bude znamenať veľké ekonomickú pomoc. S výsledkom rokovaní je spokojná aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, tiež však spomenula, že bude dôležité peniaze rozumne investovať do rozvoja, aj pre budúce generácie. S výsledkom rokovaní bol spokojný aj minister zahraničných vecí Ivan Korčokm ktorý v správe ministerstva uviedol, že len samotné dosiahnutie dohody je veľkým úspechom pre celú EU, no zároveň aj veľkým úspechom pre Slovensko.

V rámci boja proti dezinformáciám zverejnilo Ministerstvo financií SR infografiku, v ktorej opisuje celkové prímy a odvody pre Slovensko počas obdobia 2021-2027. Ministerstvo zverejnilo tieto informácie s cieľom zabrániť klamlivým informáciám – hoaxom, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach.

Zdroj: https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/ake-zmeny-v-plane-obnovy-priniesla-dohoda-lidrov-na-summite-eu/