Rok pred voľbami do Európskeho parlamentu silnie dôvera v Úniu a optimistické vnímanie budúcnosti

Európska komisia zverejnila 14. júna výsledky jarného prieskumu Eurobarometer. Vychádza z neho, že väčšina Európanov hodnotí hospodársku situáciu ako dobrú a budúcnosť vníma pozitívne. Dôvera v Úniu silnie a podpora hospodárskej a menovej únie je na najvyššej úrovni.Prieskum sa realizoval od17. do 28. marca 2018, oslovených bolo 33 130 respondentov z 28 členských štátov EÚ a 5 kandidátskych krajín.

Vnímanie hospodárstva podpora pre euro

Európania pozitívne vnímajú stav európskeho hospodárstva (50 %, + 2 percentuálne body od jesene 2017), čo je najvyššie skóre od roku 2007. Pozitívne vnímanie sa zvýšilo v 21 členských štátoch.

Pozitívne hodnotenie stavu národného hospodárstva (49 %, +1) prvýkrát od jari 2007 prevažuje nad negatívnym vnímaním (47 %, -2). Toto však neplatí pre Slovensko, kde stav hospodárstva hodnotí pozitívne 41% respondentov a negatívne 55%.

Podpora pre hospodársku a menovú úniu a euro dosahuje rekordnú úroveň, až tri štvrtiny respondentov (74 %) v eurozóne podporuje jednotnú menu. V tomto ukazovateli jeSlovensko nad priemerom EÚ, podporu euru a hospodárskej a menovej únii vyjadrilo až 77% opýtaných.

Dôvera v Európsku úniu

Dôvera v EÚ vzrástla na 42 % (+1) a of d jesene 2010 je na najvyššej úrovni. Väčšina respondentov dôveruje EÚ v  15 členských štátoch, najviac je to v Litve (66 %), Portugalsku a Dánsku (v oboch 57 %).

Na Slovensku dôveruje EÚ  44% opýtaných, nedôveruje  45% Slovensko patrí medzi 6 krajín kde dôvera v EÚ klesla.

Dôvera v EÚ je naďalej vyššia než dôvera v národné vlády alebo parlamenty. 42 % Európanov dôveruje Európskej únii, zatiaľ čo svojmu národnému parlamentu a vláde dôveruje 34 %.Nedôvera  v národné vlády (EÚ priemer 61%) a parlamenty (EÚ priemer 60, %)má celkovo stúpajúcu tendenciu.

Platí to aj pre Slovensko, národnej vláde a parlamentu nedôveruje až 72% respondentov, dôveruje im 21%.  EÚ nedôveruje 44% a dôveruje 45% opýtaných.

Imidž EÚ

40 % Európanov vníma EÚ pozitívne (37 % neutrálne a iba 21 % negatívne). Týka sa to 15 členských štátov, najpozitívnejšie vnímanie je v Írsku (64 %), Bulharsku a Portugalsku (v oboch 56 %).  Na Slovensku sa imidž EÚ ukazuje ako neutrálny (47%). Až  45% slovenských respondentov si myslí, že ich hlas sa v EÚ počíta, 48% sa domnieva, že nie.

Väčšina Európanov je optimistická, pokiaľ ide o budúcnosť EÚ (58 %). Patrí sem aj Slovensko, optimistických ohľadom budúcnosti EÚ je 61% slovenských respondentov. Optimizmus rástol vo všetkých krajinách EÚ okrem  Grécka a Spojeného kráľovstva.

Až 70 % Európanov cíti byť občanmi EÚ. Tento názor prvýkrát od jari 2010 zdieľa väčšina respondentov vo všetkých členských štátoch. V tomto ohľade Slovensko vysoko prevyšuje Európsky priemer, občanmi EÚ sa cíti až 80% Slovákov.

Aké sú najkľúčovejšie výzvy, ktorým momentálne čelí celá EÚ?

Na celoeurópskej úrovni považujú respondenti za najväčšie tri nasledujúce výzvy: migrácia (38%), terorizmus (29%) a hospodárska situácia (18%).  Migráciu považujú za najväčšiu výzvu v Estónsku (62%), Českej republike (58%) a v Maďarsku (56%).  Terorizmus je medzi výzvami na druhom mieste v 15  členských štátoch.  U našich Českých susedov je to  považuje terorizmus za výzvu 47% opýtaných.

Na Slovensku je poradie výziev nasledovné: migrácia (44%), terorizmus (30%),  a stav verejných financií (21%). Hospodárska situácia (14%) je až na piatom mieste, predchádza jej kriminalita (16%),

Najväčšie výzvy na národnej úrovni

Celkovo  na národnej úrovni ľudí najviac trápi ľudí nezamestnanosť, zdravotné a sociálne zabezpečenia a migrácia. Na Slovensku sú podľa respondentov najväčšími výzvami  zdravotné a sociálne zabezpečenie (34%), stúpajúce ceny, inflácia a drahší život (30%) a hospodárska situácia (20%). Migráciu považuje za výzvu 9% slovenských respondentov, terorizmus 3%.

Európania pociťujú výhody politík Únie a jej úspechy

Prieskum celkovo ukazuje silnú podporu priorít EK: voľný pohyb podporuje 82 % respondentov, na Slovensku 83% (+1) a spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku 75 % (SK – 76%).  Občanov sa prvýkrát pýtali, aký majú názor na obchodnú politiku EÚ a väčšina (71 %) jej vyjadrila podporu.

Európania  a rovnako aj Slováci vnímajú „voľný pohyb osôb, tovaru a služieb v rámci EÚ“ (58 %, SK – 70%) a „mier medzi členskými štátmi EÚ“ (54 %, SK- 48%) ako dva najpozitívnejšie výsledky EÚ.

 

Zdroj: tlačová správa Európska komisia