Slováci produkujú čoraz viac odpadu

Československá finančná skupina WOOD & Company vo svojej analýze uvádza, že množstvo vyprodukovaného odpadu na Slovensku sa každým rokom zvyšuje. Množstvo vyprodukovaného odpadu stúplo za 10 rokov o 35 % a v minulom roku dosiahlo množstvo vyprodukovaného odpadu hranicu až 435 kg na obyvateľa.

Veľká väčšina z týchto odpadkov končí na skládkach. Problémom však je, že veľké percento odpadu, ktorý na skládkach skončí je tvorený ľahko recyklovateľnými materiálmi ako plast, papier alebo sklo. V čiernych kontajneroch končí aj veľké množstvo bioodpadu, až 45 %. Bioodpadu sa ročne vytvorí viac než 500-tisíc ton (100 kg na obyvateľa). Veľké množstvá bioodpadu, ktoré skončia na skládkach majú negatívny efekt na životné prostredie, produkujú skládkový plyn a spôsobujú aj kontaminovanie spodných vôd.

Podľa inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Ministerstva životného prostredia by k riešeniu problému skládkovania na Slovensku mohol prispieť množstvový zber komunálneho odpadu. Pri takomto zbere sa uplatňuje pravidlo „zaplať za to, čo vyhodíš.“  IEP vo svojej analýze konštatuje, že len 13 % občanov Slovenska platí za odpad podľa toho, koľko ho vyprodukuje. Najčastejšie u nás funguje paušálny poplatok, ktorý je vždy rovnaký bez ohľadu na vyprodukované množstvo odpadu. Takýto systém však nijakým spôsobom nemotivuje k zníženiu produkcie odpadu alebo k zvýšeniu triedenia, resp. kompostovania odpadov. V obciach a mestách na Slovensku, kde je zavedený množstvový zber, klesla podľa štúdie produkcia zmesového odpadu o 22 %. Znížením množstva odpadu, ktorý sa vyváža na skládky, by obce ušetrili náklady aj za jeho odvoz a skládkovanie. Podľa IEP by obce mohli ročne ušetriť až 28,5 milióna eur ročne.

Situácia by sa mala zmeniť od 1. januára 2021. Pre približne 80 % slovenských miest a obcí prestane platiť výnimka zo zákona o odpadoch. Od nového roka budú musieť tieto obce povinne zabezpečiť triedený zber bioodpadu a jeho zhodnotenie. Aby obce novú povinnosť zvládli, pripravuje rezort životného prostredia zmenu legislatívy podľa portálu odpady-portál.sk. Meniť sa bude zákon o poplatkoch za uloženie odpadov a zákon o Environmentálnom fonde.

Zdroj: https://euractiv.sk/section/komunalny-odpad/news/slovaci-produkuju-coraz-viac-odpadu-polovica-konci-na-skladkach/