Prečo chrániť biodiverzitu

Zmena klímy, nevídaná strata biodiverzity a šírenie pandémie sú jasným znakom toho, že je na čase prehodnotiť náš vzťah s prírodou. Európska Komisia si uvedomuje vážnosť situácie, preto prichádza s novou dlhodobou stratégiou v oblasti biodiverzity, v rámci ktorej sa bude do roku 2030 snažiť naplniť viaceré ciele a zaviesť opatrenia, ktorých cieľom bude zhoršujúcu sa situáciu v oblasti životného prostredia zlepšiť.

Biodiverzita je odborný termín pre biologickú rozmanitosť, čo v podstate znamená variabilitu všetkých žijúcich organizmov. Príroda a miera biodiverzity majú na náš život obrovský vplyv. Závisí od nich naša planéta a v prípade, že sú v dobrom stave, tak nám poskytujú ochranu. Biodiverzite a prírodným ekosystémom vďačíme za potraviny, lieky, prírodné suroviny, rekreáciu a blahobyt. Filtrujú náš vzduch a vodu, pomáhajú udržať klímu v rovnováhe a opätovne premieňajú odpad na cenné zdroje a materiály. Okrem toho, že príroda je kľúčová pre našu existenciu a bez nej by život na našej planéte prestal existovať, príroda je kľúčovým faktorom aj pre ekonomiku, PRETOŽE 40% celosvetového HDP závisí od prírody. 

Kvôli ľudskej činnosti sa nám však príroda stráca pred očami. Celosvetová populácia voľne žijúcich druhov klesla za posledných 40 rokov o 60% a jeden milión druhov je na pokraji vyhynutia. Strata biodiverzity a kríza v oblasti klímy sú vzájomne prepojené a navzájom sa posilňujú. Obnova lesov a vytváranie zelených zón v mestách majú zásadný význam z hľadiska zmiernenia zmeny klímy, preto je potrebné zasiahnuť čím skôr.

Súčasťou stratégie, ktorou sa EÚ snaží o zachovanie biodiverzity sú opatrenia týkajúce sa zriadenia chránených území na prinajmenšom 30% územia v a 30% morí v Európe. Obnova poškodených ekosystémov na súši a v moriach v celej Európe prostredníctvom rozšírenia poľnohospodárstva, zastavením úpadku včiel, znížením množstva pesticíd, obnovou voľného toku riek, výstavbou 3 miliárd stromov do roku 2030. EÚ by sa tiež rada dostala do svetového vedenia, čo sa týka riešenia krízy v oblasti biodiverzity, aby tak mohla slúžiť ako príklad pre ďalšie významné organizácie ako OSN a pod. Týmto spôsobom sa EÚ snaží zmierniť krízu v oblasti biodiverzity a zastaviť tak klimatické zmeny, ktoré môžu byť pre našu planétu fatálne.

Zdroj: https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal/actions-being-taken-eu/eu-biodiversity-strategy-2030_sk?fbclid=IwAR0d-ZxC61Tw71vnAw2g2IonBiH2fhrlFgdkHdRbg9C7NoyUHFg1walq8z0