Žijeme na ekologický dlh

Deň ekologického dlhu, teda deň, kedy ľudstvo vyčerpá všetky prírodné zdroje, ktoré Zem vyprodukuje za jeden rok uplynul v sobotu 22. augusta. K tomuto zisteniu dospela na základe svojich výpočtov nezisková organizácia Global Footprint Network, ktorá sa už od roku 2003 zaoberá ekologickou činnosťou.

Spoločnosť GNF je schopná určiť tento deň na základe porovnania toho, aké množstvo biologickej kapacity sú jednotlivé krajiny schopné vyprodukovať a koľko jej spotrebujú. Produkcia bio kapacity sa zisťuje na základe množstva úrodnej pôdy a morských oblastí a ďalších prírodných prvkov, ktorými daná krajina disponuje. Na druhej strane spotreba biologickej kapacity je určená podľa toho, aké množstvo bio výrobkov obyvatelia danej krajiny potrebujú na svoje prežitie. Spadajú tu živočíšne a rastlinné výrobky, množstvo spotrebovaného dreva, veľkosť infraštruktúry danej krajiny a mnoho ďalších faktorov. Obe hodnoty sú následne porovnané a podľa toho, či je biologická spotreba vyššia ako biologická produkcia sú vedci schopní vypočítať, či sme v ekologickom dlhu alebo nie. V prípade, že sa naša planéta nachádza v ekologickom dlhu, spoločnosť GNF je schopná určiť presný deň, v ktorý sa pomyselný dlh začína.

Situácia je za posledné roky veľmi zlá. Tento rok sa pomyselný ekologický dlh začal už 22. augusta, teda v tomto roku nás čaká ešte 132 dní ekologického dlhu. Pre porovnanie v roku 1970 bol ekologický dlh našej planéty iba 3 dni. Vedci tiež vypočítali, že pri súčasnom množstve emisií by sme na ekologickú neutralitu potrebovali, aby naša planéta dokázala spotrebovať 1,6-krát viac emisií, než dokáže v súčasnosti. Inak povedané v súčasnosti produkujeme o 60% emisií viac, než je naša planéta schopná spotrebovať. Existujú však aj krajiny, ktoré planétu zaťažujú ešte viac. Keby všetky krajiny sveta mali spotrebu ako USA, tak by sme na ekologickú neutralitu potrebovali až 5 planét. Miernym paradoxom tiež zostáva fakt, že situácia je lepšia ako minulý rok, kedy pomyselný deň ekologického dlhu prišiel o tri týždne skôr. Situácia však nie je lepšia pre zavedenie ekologickejšej politiky, situácia je lepšia hlavne kvôli tohtoročnému spomaleniu ekonomiky kvôli koronavírusu.

Smutné tiež je, že existujú viaceré, pomerne jednoduché opatrenia, ktorými by sa dal deň ekologického dlhu oddialiť. Podľa GNF by sa deň dal posunúť o viac ako mesiac, len tým, že by sme zabránili zbytočnému vyhadzovaniu potravín, uprednostnili rastlinnú stravu a do výroby zaviedli ekologické a obnoviteľné postupy.

Taktiež je veľmi dôležité znížiť emisie oxidu uhličitého natoľko, že dosiahneme uhlíkovú neutralitu – teda rovnováhu medzi množstvom vyprodukovaného a spotrebovaného oxidu uhličitého.

Zdroj: https://tech.sme.sk/c/22472038/ludstvo-vycerpalo-rocnu-kapacitu-planety-prechadza-na-ekologicky-dlh.html

https://www.euronews.com/2020/08/22/explainer-today-is-earth-overshoot-day-here-s-what-it-means

https://dennikn.sk/minuta/2012451/?ref=list